Nowości

Archiwum
 

WYDARZENIA

 

Piękna nasza Polska cała,
czyli wyjazd edukacyjny 
do Gdańska, Gniezna i Poznania
uczniów Sekcji Polskich 
we Francji

 

Jeszcze w marcu 2011 roku zaprosiliśmy do Sekcji Polskich w Liceum Montaigne i Liceum Międzynarodowym w Saint Germain en Laye wykładowców z Biura Edukacji Publicznej IPN z Warszawy, którzy pracowali z naszymi uczniami i nauczycielami w oparciu o wystawę „Fenomen Solidarności”. Temat wiecznie żywy, znany również naszym zachodnim partnerom, więc wystawa cieszyła się dużą popularnością także wśród Francuzów (była opisana w języku polskim i angielskim, z broszurami towarzyszącymi w języku francuskim).

Doskonałą kontynuacją tego ważnego tematu historii współczesnej był wyjazd edukacyjny do Polski zorganizowany z myślą o naszych sekcyjnych licealistach, który odbył się miesiąc później, czyli w kwietniu 2011 roku.

Wyjazdy edukacyjne uczniów Sekcji Międzynarodowych są niejako wpisane w zadania tychże, ponieważ obecność Sekcji poszczególnych państw w szkołach francuskich ma na celu otwieranie szkolnych społeczności na inne języki i kultury. Dlatego też zazwyczaj organizowałam wyjazdy do Polski, w których uczestniczyli francuscy nauczyciele oraz uczniowie, a licealiści polskojęzyczni doskonale sprawowali się w roli tłumaczy i przewodników.

W tym roku zrobiłam jednak od tej reguły wyjątek, ponieważ postanowiliśmy wspólnie z nauczycielami oraz rodzicami dać poważny zastrzyk historyczno-kulturowy naszym podopiecznym. Stąd trasa wycieczki: Gdańsk-Westerplatte-Malbork-Biskupin-Gniezno-Poznań.

W Gdańsku udało się nam spotkać z symbolem Solidarności, Panem Lechem Wałęsą.

Były Prezydent poświęcił całą godzinę na rozmowę z uczniami oraz sesję fotograficzną. Wizyta ta wywarła ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki i była wielkim przeżyciem dla całej sekcyjnej społeczności, także rodziców naszych uczniów. Kto wie, może uda się nam zorganizować rewizytę Pana Wałęsy w Paryżu?

Zwiedziliśmy oczywiście cudownie odrestaurowany Gdańsk, Sopot i Malbork. Nie mogliśmy pominąć Westerplatte, gdzie oddaliśmy hołd bohaterskim obrońcom ojczyzny.

Wieczorami uczestniczyliśmy we wspaniałych wydarzeniach kulturalnych Gdańska: koncercie organowym w kościele Św. Brygidy oraz gościnnym występie opery berlińskiej w Filharmonii Bałtyckiej.

Po trzydniowym pobycie w Gdańsku udaliśmy się na zwiedzanie Biskupina, Gniezna i Poznania. Większość naszych uczniów pochodzi z południowych i centralnych regionów Polski, tak więc Wielkopolska była dla nich odkryciem. Znane z książek ilustracje nagle przybrały realne kształty biskupinskich chat i drzwi gnieźnieńskiej katedry. Uczniowie z takim skupieniem słuchali opowieści przewodników, że trudno nam było wyjść ze zwiedzanych pomieszczeń. Gdyby nie kolejne punkty wycieczkowego programu, pewnie musielibyśmy nocować nad brzegami goplańskiego jeziora....

Poznań okazał się jednak wart wcześniejszego pośpiechu! Cudowne, tętniące życiem miasto zachwyciło uczniów. Mieliśmy okazję wysłuchać w poznańskim Teatrze Wielkim włoskiej opery „Służąca panią”, która ze względu na lekkie libretto oraz mistrzostwo wykonania chyba najbardziej spodobała się licealistom. Potem czekało nas nocne zwiedzanie miasta. Poznań nocą, to było dopiero przeżycie! Oświetlone fasady zabytkowych budynków, historyczne miejsca, kolorowe kamienice na starym rynku oczarowały młodzież. Trudno nam było rozstać się z miejscową przewodniczką, która widząc tak bardzo zainteresowaną zwiedzaniem grupę, miała trudności z zakończeniem oprowadzania. Ale następnego dnia wracaliśmy do Paryża i przecież trzeba było w końcu pójść spać....

Nawet w drodze na lotnisko kontynuowaliśmy zwiedzanie, bo przejechaliśmy obok czynnego już poznańskiego stadionu wybudowanego specjalnie na Euro 2012. W Gdańsku jadąc z lotniska zwiedziliśmy już w towarzystwie tamtejszego architekta „bursztynowy” stadion będący jeszcze w budowie, więc mogliśmy porównać obie budowle. Mamy oczywiście wśród uczniów i nauczycieli zagorzałych kibiców, dlatego komentarzom nie było końca!

Nasz wyjazd do Polski odbył się w czasie ferii przedświątecznych, ale wzięli w nim udział wszyscy uczniowie obu licealnych klas Sekcji Polskiej w Montaigne oraz kilku przedstawicieli Sekcji w St Germain en Laye.

Organizacja tego typu wyjazdów wiąże się oczywiście z ogromnym wysiłkiem nauczycieli i rodziców, szczególnie członków zarządu Stowarzyszenia Rodziców Uczniów Sekcji Polskiej. Jednak korzyści płynące z wyjazdów są widoczne gołym okiem: motywacja uczniów wzrasta, książkowe wiadomości poparte własnymi doświadczeniami stają się czymś konkretnym i zwiększa się integracja sekcyjnej społeczności.

Nawet jeśli w tym roku w wyjeździe nie wzięli udziału Francuzi, zamierzam podzielić się naszymi wspaniałymi doświadczeniami z wszystkimi uczniami i nauczycielami Liceum Montaigne organizując jak zwykle wystawę fotografii z naszej wycieczki.

Ale to już jest temat do następnego artykułu....

 

Z serdecznymi pozdrowieniami i życzeniami udanych wyjazdów edukacyjnych

 

Danuta Charlon, kierownik sekcji Polskiej w Liceum Montaigne/Paryż

www.sekcja-polska.montaigne.pl

 

PODZIĘKOWANIA

-dla grona wspaniałych pedagogów uczących w sekcjach: za niespożytą energię , zapał i pracę pełną oddania, mimo trudnych warunków ekonomiczno-socjalnych, w jakich przyszło nam egzystować,

-dla Rodziców, szczególnie członków zarządu Stowarzyszenia Sekcji Polskich: za pomoc w organizowaniu wyjazdów i podsuwanie ciekawych pomysłów ,

-dla przedstawicielstw dyplomatycznych działających w Paryżu: za sfinansowanie biletów wstępu do filharmonii i opery, oraz innych kulturalnych przedsięwzięć podejmowanych przez Sekcje,

-dla Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”: za dofinansowaywanie naszych wyjazdów,

-dla Biura Edukacji Publicznej IPN z Warszawy: za wieloletnią owocną pracę, świetne wystawy i doskonałych trenerów,

-dla krakowskiego Biura Turystycznego „Promenada” za organizację naszego pobytu w Polsce.

 

Danuta Charlon

Sprawozdanie w formacie PDF wraz ze zdjeciami dostepne jest tutaj.